Czynne: Poniedziałek - Piątek

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej kilka przykładowych pytań zadanych przez naszych Pacjentów

Paradontoza - co to takiego?

Paradontoza to potoczna nazwa choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących ząb. Nieleczona może doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Pierwszym najczęstszym objawem paradontozy jest zaczerwienienie i krwawienie podczas szczotkowania i gryzienia twardych pokarmów. Ponadto nieprzyjemny zapach z ust,rozchwianie zębów, wydłużenie się koron zębów oraz rozpulchnienie dziąseł i nadwrażliwość na zmianę temperatury. W przypadku pojawienia się jednej z powyższych dolegliwości konieczna jest wizyta u periodontologa-stomatologa specjalizującego się w leczeniu chorób przyzębia.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to usuwanie osadu i przebarwień mieszaniną wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg zawsze kończy się polerowaniem zębów. Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienie dziąseł ustępują zwykle po kilku godzinach od zabiegu.

Czy nitkowanie zebów jest potrzebne?

Nitkowanie to bardzo ważny element utrzymania zdrowia jamy ustnej. Nie chodzi tutaj tylko o zapobieganie próchnicy zębów, ale także o zdrowe dziąsła i tkanki otaczające ząb. Jeżeli zauważysz, że nitka w trakcie nitkowania zahacza się między zębami, rwie się lub krwawią Ci dziąsła,warto umówić się do stomatologa.

Czy karmiąc piersią, mogę być znieczulana?

Większość lekarstw przyjmowanych przez matki dostaje się do mleka w ciągu kilku godzin. Dziecko karmione piersią otrzymuje z mlekiem około 1% dawki. Jest to dawka bezpieczna w przypadku standardowego znieczulenia. Zasada karmienia przez matki przyjmujące leki: spróbuj nakarmić dziecko zaraz przed-lub po -zażyciu lekarstwa. Pamiętaj, że maksymalne stężenie lekarstwa w mleku występuje 1-4h po zażyciu.

Jakie są rodzaje wypełnień?

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym rodzajem wypełnienia były amalgamaty - wypełnienia metalowe. Obecnie najczęściej stosuje się wysokoestetyczne materiały kompozytowe-światłoutwardzalne. Do wypełnień tymczasowych stosuje sie materiały glassjonomerowe.

Co oznacza ból zęba w nocy, a nie tylko w trakcie dnia?

Nocny ból zęba często świadczy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi - czyli naczyń i nerwów wewnątrz zęba. Wymaga leczenia kanałowego. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy ból zęba należy traktować poważnie i skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do stomatologa?

Wskazane jest,aby pierwsza wizyta odbyła się wraz z pojawieniem pierwszego zęba mlecznego, czyli około 6 miesiąca życia. Rodzice uzyskają wtedy informację o sposobie dbania o zęby dziecka, jego diecie oraz częstotliwości przyszłych spotkań. Bardzo waże jest, aby pierwsza wizyta nie była podyktowana bólem zęba. Złe doświadczenia mogą zaważyć na następnych latach leczenia, a pamiętajmy, że o zęby mleczne dbamy dokładnie z taką samą starannością jak o zęby stałe.

Czy mleczaki warto leczyć?

Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwinąć się szybciej niż w zębach stałych.Niedopowiednia higiena jamy ustnej dziecka, zła dieta oraz nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzebienia i organizmu dziecka w przyszłości.

Opryszczka a wizyta u stomatologa...

Wielu z nas zmaga się od czasu do czasu z opryszczką wargową. To wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość i defekt estetyczny, może przeszkadzać w niektórych codziennych czynnościach. Schorzenie to jest jednym z głównych przeciwskazań do wizyty u dentysty. Aby zarazić się opryszczką, nie trzeba wiele. Wirus opryszczki przenoszony jest drogą kropelkową i szacuje się, że skala obecności HSV1 sięga nawet 90% społeczeństwa! Wirus jest bardzo aktywny, szczególnie w fazie pęcherzyka i może powodować m.in. opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, zapalenie spojówki i rogówki, opryszczkowe zapalenie mózgu. Najlepszym wyjściem jest przełożenie wizyty do czasu wygojenia opryszczki i poprawy stanu zdrowia.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Najprostsza odpowiedż na to pytanie brzmi: TAK! Dbałość o zęby w trakcie ciąży wymaga szczególnego podejścia i ostrożności,ale zdecydowanie nie można jej zaniedbać. Stomatolodzy wraz z ginekologami przestrzegają, że konsekwecje ewentualnych infekcji w jamie ustnej mają znaczenie zarówno dla zdrowia mamy i jej przyszłego dziecka. Leczenie stomatologiczne jest jak najbardziej wskazane i możliwe po konsultacji z prowadzącym lekarzem ginekologiem.

Czy palenie papierosów wpływa na jamę ustną i zęby?

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów negatywnie wpływa na zdrowie i urodę. W jamie ustnej palenie powoduje szereg skutków ubocznych. Zmniejsza wydzielanie śliny, przyczyniając się do powstania próchnicy. Papierosy zwiększają znacząco ryzyko chorób przyzębia i utraty zębów, jednocześnie zacierając podstawowy objaw choroby-krwawienie z dziąseł, usypiając czujność pacjenta. Mogą być przyczyną poważnych zmian nowotworowych jamy ustnej, dotyczy to w szczególności raka wargi i języka. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach leczenie kończy się sukcesem wyłącznie przy współpracy pacjenta z lekarzem-konieczne będzie uwolnienie się od nałogu.